سفر مدیرعامل بیمه سلامت به کردستان/ نسخه نویسی تمامی شهرستان های استان الکترونیکی می شود
سفر مدیرعامل بیمه سلامت به کردستان/ نسخه نویسی تمامی شهرستان های استان الکترونیکی می شود

مدیر کل بیمه سلامت کردستان با اعلام اینکه مدیرعامل بیمه سلامت در نیمه نخست تیرماه امسال به کردستان سفر خواهد کرد،گفت: همزمان با این سفر طرح الکترونیکی کردن نسخه نویسی در تمامی شهرستان های استان عملیاتی می شود.

به گزارش پایگاه رسانه ای کردسلامت، انور اسماعیلی در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه استان کردستان ضمن اشاره به اینکه تغییر ساختارهایی در حوزه بیمه سلامت در دست اقدام است، اظهار کرد: 12 تیر ماه سالجاری، مدیرعامل بیمه سلامت به کردستان سفر خواهد کرد.
وی با ذکر اینکه تمامی 10 شهرستان استان کردستان نسخه نویسی به صورت الکترونیکی لحاظ خواهد شد، گفت: در حال حاضر این سامانه در هفت شهرستان فعال است و با توجه به اینکه زیرساخت های لازم فراهم شده است، الکترونیکی کردن فرآیند نسخه نویسی در مراکز خصوصی سه شهرستان بانه، بیجار و دیواندره نیز با سفر مدیرعامل همزمان فعال می شود.
مدیرکل بیمه سلامت کردستان با بیان اینکه در ابتدی تیرماه امسال پروندهای بیمارستان کوثر به عنوان پایلوت الکترونیکی خواهد شد، تصریح کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال پرونده تمام بیمارستانهای سطح استان الکترونیکی شوند.
وی با اعلام اینکه مقدمات حذف دفترچه و کاربرد کاغذ در بخش سلامت کمرنگ خواهد شد، ادامه داد: با این اقدام تمامی مراکز به صورت برخط و آنلاین خدمات را تجویز می کنند.
اسماعیلی با اذعان به اینکه در حوزه پزشکان عمومی و متخصص، در پایان هر ماه باز پرداخت هزینه های آنان جبران می شود، در زمینه مطالبات بیمه ای توضیح داد: اعتبارات به دو بخش خصوصی و دولتی دانشگاهی تقسیم می شود که در بخش خصوصی به دلیل اینکه تعداد مراکز در کردستان گسترده است تلاش شد تا بدهی سالهای قبل تسویه شود.
وی با اعلام اینکه تنها مطالبات سه ماه از سال97 باقی مانده است، گفت: این مطالبات به صورت یک پکیج تجمیع شده و پرداخت می شود.
مدیرکل بیمه سلامت کردستان با بیان اینکه مطالبات فروردین ماه بخش خصوصی پرداخت شده است، تصریح کرد: مطالبات اردیبهشت ماه داروخانه ها نیز تا پایان ماه جاری پرداخت می شود.
وی بیشترین مطالبات را که حدود 70 درصد است، مربوط به داروخانه ها دانست و خبر داد: در صورت حتمی شدن نظام الکترونیک، پروسه پرداخت مطالبات کوتاهتر می شود.
اسماعیلی با اشاره به اینکه بیمه سلامت با پوشش 70 درصدی مردم کردستان پیشرو در پرداخت مطالبات است، تصریح کرد: در حوزه روستایی، پوشش بیمه ای سال 97 کامل بسته شد.
وی با اعلام اینکه 60 درصد بیمه شدگان سلامت، بیمه شدگان روستایی هستند، افزود: به صورت هفتگی مراکز روستایی بازدید و رصد می شوند تا به مشکلات آنان رسیدگی شود.
مدیرکل بیمه سلامت کردستان با تأکید بر اینکه 90 درصد پزشکان شاغل در روستا بصورت بیتوته هستند، دلیل این امر را اینگونه توضیح داد: این پزشکان شبها در روستا ماندگار می شوند و به صورت 24 ساعته پاسخگوی نیاز درمانی و بهداشتی روستانشینان هستند.
وی گریزی به نرخ ویزیت پزشکان در روستا زد و گفت: این نرخ بسیار ناچیز است.
اسماعیلی با اشاره به اینکه 436 قلم دارو برای رفع نیازهای درمانی در حوزه روستایی بایستی موجود باشد، گفت: حدود 200 قلم به طور حتم در داروخانه های روستایی استان موجود است.
وی با درخواست از روستائیان مبنی بر اینکه درمان و نیازهای پزشکی خود را در روستای محل سکونت خود مرتفع سازند، اذعان کرد: تفاهم نامه مالی از ابتدای سال منعقد شده است که تعهداتی در قالب آن شکل گرفته است به همین خاطر استفاده از ظرفیت پزشکان مستقر در روستاها نه تنها به نفع روستائیان بوده بلکه باعث توسعه استان و به تبع آن بیمه سلامت و حوزه درمان می گردد.
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود با گریز به اینکه بیمه همگانی سلامت در آبان ماه سال گذشته مؤظف به پوشش بیمه درمانی کسانی شد که فاقد بیمه بوده و در عین حال توانایی خرید بیمه ندارند شده است، تصریح کرد: این افراد بی بضاعت هستند و به همین خاطر مصوب شد که خدمات زمانی به آنان ارائه شود که به مراکز دولتی دانشگاهی مراجعه کنند.
وی با تأکید بر اینکه بیمه سلامت ملزم به بیمه صد درصدی تمامی مردم حتی کارتنخوابهاست، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 98 تفاهم نامه بین کمیته امداد و بیمه سلامت منعقد شد که در قالب آن بیمه درمانی افراد تحت پوشش کمیته امداد تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند که این افراد تحت عنوان بیمه سایر اقشار بیمه می شوند.
مدیرکل بیمه سلامت کردستان، استان کردستان را جزو استانهای پیشتاز در مقوله بیمه مددجویان کمیته امداد دانست و گفت: از 43 هزار نفر مددجو این سازمان برای بالغ بر 30 هزار نفر مددجو دفترچه بیمه سلامت صادر شده است و تعداد باقی مانده نیز بر اساس مراجعه ترتیب اثر داده خواهند شد.
وی با درخواست اینکه افرادی که قبلا کارت بیمه درمانی کمیته امداد را داشتند، در کمترین زمان به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و دفترچه خود را دریافت نمایند، خاطرنشان کرد: ادغام بیمه شدگان کمیته امداد با بیمه سلامت در راستای اجرای برنامه ششم توسعه و قانون مصوب سال 88 در جهت سوق دادن بیمه ها به یکی شدن در پیش گرفته شد.
اسماعیلی با اعلام اینکه سال گذشته برای 80 هزار نفر در سطح استان همپوشانی بیمه ای رفع شد، اذعان کرد: پیش بینی می شود امسال نیز 35 هزار نفر دیگر نیز رفع همپوشانی بیمه ای شوند.
وی در پایان با اشاره به اینکه از نظر بیمه تعریف بیماران خاص در زمینه 5 بیماری ام اس، هموفیلی، تالاسمی، پیوند کلیه و دیالیز به عنوان بیماری خاص تعریف شده است، یادآور شد: بیماری های دیابت، سرطان، تومورهای مغزی و دیگر تومورها به عنوان بیماران صعب العلاج خوانده می شوند که شامل پوشش بیمه ای سلامت نمی شود، اما طی سال گذشته از سوی بیمه سلامت برای 1640 بیماری خاص در استان کردستان قریب به 25 میلیارد تومان هزینه شده است.